عمو پورنگ ( داريوش فرضيايي )

وبلاگ گروهی از علاقمندان عمو پورنگ ( داریوش فرضیایی )

کلاه به سرهای معروف

کلاه به سرهای معروف

وقتی صحبت از کلاه می شود، یاد فیلم های سیاه و سفید خارجی می افتم که همه خانم ها و آقایان بازیگر کلاه داشتند. شاید یکی از معروف ترین چهره های سینمایی آن دوران که در همه فیلم هایش او را با کلاه و عصا دیده ایم «چارلی چاپین» باشد. چارلی چاپین بیست و دو سال تمام (قابل توجه کسانی که دنبال اصلاح الگوی مصرف می گردند) از کلاه معروفش استفاده کرده و بلاخره این عصا و کلاه در یکی از حراجی ها به قیمت ١۵٠ هزار پوند فروخته شده است.

نوع کلاهی که چارلی چاپین به سر می گذاشت حتما یادتان هست.همین نوع کلاه را با «لورل و هاردی» به یاد داریم. در بعضی از صحنه ها لورل و هاردی با اشتباهی که در به سر گذاشتن کلاه یکدیگر می کردند و قیافه بامزه ای که لورل بعد از تشر هاردی به خود می گرفت، موجب خنده مخاطبان خود می شدند.

کلاه لورل بعدها در حراجی کریستی نیویورک تا سی هزار دلار ارزش گذاری شده بود. یکی دیگر از کمدین هایی که او را با کلاه به خاطر می آوریم ولی با کلاهی متفاوت تر «هارولد لوید» است. اغلب مردم او را با عینک گرد و کلاه حصیری که از ساعت یک برج بلند آویزان شده و به طور خطرناکی از عقربه های ساعت آویزان شده می شناسند. در بین قهرمانان سینمایی «زورو» با کلاه و نقابش محبوبیت زیادی دارد. کلاهی که زورو را با آن دیده ایم کلاه معروف اسپانیایی است که سمبل کشور اسپانیا محسوب می شود.

از دیگر شخصیت هایی که در فیلم ها و کارتون ها آنها را با کلاه به یاد داریم، ایندیانا جونز، لوک خوش شانس، رابین هود، پینوکیو، هری پاتر با کلاه جادوگری اش، و یکی در کارتون وایکینگها، بابا لنگ دراز معروف با سایه ای که کلاه بلند و عصا دارد، بابانوئل هایی که همیشه با کلاه های قرمز خمیده در بین کارآگاه های مشهور سینما، شرلوک هولمز با کلاه دولبه یا شکاری اش و کارآگاه گجت با کلاه طوسی اش فراموش نشدنی هستند.

دربین شخصیت های سینمایی ایرانی کلاه قرمزی و پسر خاله در بین دوست داشتنی ها جای می گیرند. و در بین مجریان گروه کودک، «عموپورنگ» با کلاه های رنگی خود و لباس های رنگارنگ و راه راه، برای همیشه در ذهن ها ماندگار شد. پوشش و کلاهی که باعث شد تا دیگر مجریان کودک نیز از آن استفاده کنند.

امیر کبیر با کلاه بلندش، ستارخان و باقرخان با کلاه نمدیشان، شهریار با کلاه بافتنی اش، صمد بهرنگی با کلاه پشمی اش، حسن رشدیه با کلاه پهلوی اش و حاجی فیروز با کلاه قرمزش جز اسطوره هایی هستند که هرگز از ذهن ها پاک نخواهند شد.

  
نویسنده : شیوا‌‌ ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٦


از زیزی به عمو از زیزی به عمو

سلام عمو پورنگ عزیزم

میدونم که دیگه اینجا سر نمیزنین اما دلم خواست اینجا بنویسم... یه زمانی اینجا یه نیمچه پاتوق ما حساب میشد. عمو جان، امیدوارم که سالم و سرحال و شاد باشین... کاش این روزها یه وقت کوچیک پیدا کنین و بیاین وبلاگتونو چک کنین. فکر کنم اگه نظرها رو تایید کنین از ۶٣ تا میرسه به ٣۶٣ تا... شاید هم بیشتر...

مگه شما نگفتین از اونجا برامون عکس میفرستین و خبر میدین؟ به همین زودی یادتون رفت؟

عمو.... من یه حسی بهم میگه که حوصله اونجا رو ندارین... اصلا رغبت نمیکنین دوباره بهش سر بزنین..

هر چی که هست باشه

خدا رو شکر که هنوز از پیشمون نرفتین و هنوز تنها نشدیم...

همین چیزا....

دیگه کاری ندارم...

خدا نگهدار عمو جون

 

 

  
نویسنده : زینب ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٥
تگ ها :